אז מהו הדבר הזה שקוראים לו כושר התמודדות?
בדומה לכושר פיזי מדובר על משהו שאפשר לרכוש אם מתאמנים עליו מספיק.

 

חוויית ההתמודדות
התמודדות הרבה פעמים משולה לדבר שלילי, משהו שאנחנו לא רוצים או לא יודעים לעשות. להתמודד על מה ששייך לך, על הדעה שלך, על מה שאתה מאמין בו או רוצה. יש בהתמודדות יציאה מאזור הנוחות, חיכוך עם דברים שעוד אין לנו הבנה לגביהם, בירור העמדה שלנו לגבי נושא מסוים ועמידה מאחורי החלטה שקיבלנו אבל לא ראינו את תוצאותיה.
יש משהו בהתמודדות ששם אותנו 'כנגד' משהו או מישהו וזה לא נחווה נעים. אנשים שוחרי הרמוניה יעדיפו להתפשר, לזוז הצידה, לוותר על הדעה שלהם, לחשוב שאולי הם לא בסדר או לא הבינו, ייקחו את האחריות על המצב על עצמם וינסו למצוא פתרון רעיוני או מעשי שייתן הסבר למצב.

 

למה זה טוב? 
בפועל מדובר על היכולת שלנו לעמוד מאחורי מה שאנחנו מאמינים בו ולהתמודד על איפה שזה עדיין לא מתיישב לנו ביחסים עם הסביבה שלנו.
ועם זאת התמודדות טובה נוגדת אלימות. כשעומדים מנגד זה לא אומר להתריס, לכעוס, או לבוא בתלונות כי לא נוח לנו. בהתמודדות יש אותנו שנתקלים בסיטואציה ומסוגלים לנהל אתה מערכת יחסים לא מחריבה ואולי אפילו מצמיחה.
כדי שנוכל לנהל מערכת יחסים עם כל דבר בעצם, כדאי לבדוק שאנחנו באים בגישה חיובית, מנטרלים פחדים ממה יהיה אם נוותר ופותחים קצת את הראש לאפשרויות חדשות.
 
אז מצד אחד לבוא עם ראש פתוח ומצד שני לעמוד על שלנו?
איך זה בכלל אפשרי? זה אפשרי כשאנחנו מסוגלים ליצור מערכת יחסים בריאה עם עצמנו, מכירים בעוצמתנו וביכולותנו להתמודד מניסיון עבר, ומתחשבים בצרכינו ורצונותינו הנוכחיים והעתידיים.
ובד בבד גם לומדים לנוע בגמישות ולהיות קשובים למי שלידנו, צרכיו ורצונותיו העתידיים, למען יצירת עולם משותף שבו אין מפסידים, יש רק מרוויחים.
 
בכל דבר יש את דרך האמצע, ואותה אנחנו מחפשים.
 אלה