פסיכותרפיה הוליסטית היא גישה טיפולית, הרואה את האדם כישות אשר מטרת חייה, להשלים את החוסרים שבה. בבסיס התפיסה הזאת עומדת ההשקפה שלכל אדם החיי על פני האדמה יש שאיפה ודחף לא מודע, ולפעמים גם מודע, להשלים את עצמו לתבנית המושלמת של בריאתו. לאדם יש שאיפה ללכת בעולם מאושר, שלם, נינוח, בריא, מתממש, מגשים את הייעוד העצמי, ומפענח משהו מהמסתורין הזה שנקרא חיים.
כאן מתחילות להתעורר בעיות, כי על מנת להיות אדם שלם, צריך מודל שמסביר לנו ביחס למה אנחנו מודדים את עצמנו.
המודלים הקיימים:
דרך אחת להרגיש חלקי ולא שלם בכל מיני תחומים בחיים, היא מתוך השוואה יחסית לשאר בני האדם. כך אנו משווים את עצמנו ביופי, בבריאות הפיזית, בבריאות הנפשית, בהצלחה הכלכלית, בסקס, בספורט, בחשיבה ועוד, ועוד. בהשוואה הזאת, אנחנו מגלים שיש אנשים שהם יותר מאתנו בכל מיני תחומים. דבר זה יוצר בנו שני סוגים של תגובות, מצד אחד תחרותיות והשגיות מתוך רצון להשתוות, ומצד שני תסכול ועוגמת נפש אם אנחנו לא מצליחים להשיג את האחרים ולהשתוות.
דרך שנייה לפיה אנחנו מזהים את החלקיות שלנו הוא הקושי. בכל מקום שמתעורר קושי, חוסר מימוש, חוסר הצלחה, כאב ואכזבה, מתעוררת בנו התחושה של פיחות ביחס לאידאל נסתר שהוא השלם. למשל אם אדם סובל מבעיות בגב, קשה לו, כואב לו, והוא מרגיש חלקי, ביחס למודל של עצמו כשלא כואב לו הגב. אדם מרגיש קושי נפשי ומוצא את עצמו חסר כוח, מדוכא ולא מתפקד, מרגיש חלקי ולפעמים אפילו אפסי, ביחס למודל השלם של עצמו המתפקד, מלא אנרגיה שמח ומתממש.
השלמת חוסרים
כשמסתכלים בעולם, רואים מיליארדי אנשים הקמים בכל בוקר ושמים לעצמם מטרות הבאות להשלים משהו חסר בעולמם. אם הוא לא היה חסר, הם היו נשארים במיטה, ולא היה בהם רצון וכוח מניע לתנועה. חסר להם דברים כגון: כסף, זוגיות, מעמד, בריאות, הרפתקנות, אידיאלים, דתיות ועוד. כל אחד מוצא אפיק על מנת לממש את החוסרים האלה, וכך יוצא שאנחנו עדים לאינסוף דוגמאות אנושיות שתכליתן של כולם, להשלים באדם הפרטי חוסר מסוים.
בכל פעם שאדם פועל בחייו במלוא המרץ למלא משהו מחוסריו, הוא מרגיש חיוני, מתמודד, מתממש, מאושר! בכל פעם שאדם ממשיך לקיים את אותו עולם שכבר לא משלים בו דבר, הוא מרגיש חסר מרץ, חסר מוטיבציה, אין לו כוח, אין לו חשק, ולא בא לו לחיות.. בשפה אחרת אין לו מה לחפש שם, כי כבר לא קיים שם הדבר שמשלים בו את חוסריו, ולכן אובד לו המניע העמוק לחולל שם את חייו.
מכאן נובע שמדובר על גישה טיפולית, הרואה בכל הבעיות הבריאותיות והנפשיות של האדם קושי הנובע מחוסר שלמות, ורמז גלוי וברור לאותו אדם, היכן חסרה לו השלמה. הריפוי בקליניקה יהיה תהליך בו האדם יפתח להבנה הזאת, ימלא עוד ועוד את החלק שחסר לו, ירחיב את המודעות והתפיסה שלו בתחום, ומתוך כך חייו יכנסו לתנועה, שינוי, והגשמת ייעודו בחיים אלה.
מוזמנים ליצור קשר להבהרות נוספות, או לתיאום פגישה.
אלה